7 BŁĘDÓW GŁÓWNYCH

7 PRZYCZYN BRAKU EFEKTÓW W TRENINGU

1024 576 Endure

Starasz się, trenujesz systematycznie, a poprawy wyników nie widać? To może być frustrujące. Jest sporo elementów, które prowadzą do stagnacji w treningu. Zwłaszcza u osób, które nie mają nadzoru trenera. Może być to spowodowane brakiem świadomości lub rutyną i przyzwyczajeniami. Jeśli masz tego typu problem w treningu to warto zrobić sobie rachunek sumienia według poniższych punktów. Czasami drobne szczegóły mogą zmienić wiele.

CHRONICZNE ZMĘCZENIE
Należy unikać zbyt długiego stanu zmęczenia, które sprawia, że trening jest wyjątkowo trudny, brakuje mocy i prędkości, występują problemy z motywacją. Jeden czy dwa gorsze dni mogą każdemu się zdarzyć. Ale jeśli taki stan się przedłuża do tygodnia albo dwóch, to jest wyraźny sygnał do mocnego odpoczynku. Przy czym zmęczenie nie zależy jedynie od pracy fizycznej i nie dotyczy tylko osób trenujących. Suma wszystkich stresorów treningowych i poza treningowych wpływa na stan organizmu. Odpoczynku wymagają zarówno mięśnie jak i układ nerwowy. Dlatego dbać trzeba o odciążenie fizyczne i psychiczne, aby utrzymywać homeostazę organizmu. Regularne dni/okresy odciążenia w treningu są bardzo wskazane, nawet kiedy nie odczuwa się zbytniej potrzeby do luzowania. A jeśli pomimo odpoczynku samopoczucie się nie poprawia to warto wykonać szersze badania krwi.

NIEWŁAŚCIWE BODŹCE TRENINGOWE
Aby osiągnąć cel należy podążać właściwą drogą. W treningu nie ma jednej właściwej metodyki. W różny sposób można osiągać ten sam efekt. Najważniejsze, aby stosowane metody były skuteczne i właściwe w kontekście celów.  Trudno np. oczekiwać osiągnięcia wytrzymałości maratońskiej wykonując intensywne, krótkie akcenty. I na odwrót, nie ma co liczyć na poprawę szybkości przy trenowaniu głównie na niskiej lub średniej intensywności. Wyższa szkoła jazdy to dobranie właściwych metod ze względu na indywidualne cechy zawodnika.

PRZEBODŹCOWANIE
Stosowanie właściwych bodźców nie jest jeszcze gwarancją sukcesu. To zazwyczaj wymagające sesje, po których adaptacja i regeneracja organizmu trwa dłużej. Zbyt częste wykonywanie mocnych jednostek nie będzie przynosiło oczekiwanych efektów. Do takiej pracy trzeba podchodzić gotowym fizyczne i psychicznie.

ZBYT DUŻA OBJĘTOŚĆ
Obciążenia treningowe to ogólnie suma objętości i intensywności wykonanej pracy. Nadmierna inwestycja w kilometraż, będzie kosztem intensywności. A to może prowadzić do braków w niektórych elementach treningu i hamować rozwój. Co więcej, duże trenowanie na ‚średniej’ intensywności łatwo prowadzi do kumulowania się ukrytego zmęczenia. Ukrytego, bo nie jest tak łatwo i wyraźnie odczuwalne.

KATABOLIZM
Ograniczanie węglowodanów w żywieniu okołotreningowym jest zgubne. Trening idzie na marne a wcale nie jest to dobra metoda na redukcję masy ciała. W trakcie wysiłku fizycznego organizm potrzebuje energii a po jego zakończeniu substratów do odnowy. Jeśli są braki to następuje katabolizm i regeneracja znacznie się wydłuża. Co gorsze, zaburza to naturalne funkcjonowanie organizmu. Zachodzą procesy, które utrudniają dalsze trenowanie oraz utrzymanie reżimu dietetycznego. Węglowodany można redukować, ale poza fazą regeneracji czy okresem intensywnej aktywności fizycznej.

TECHNIKA
Biomechanika ma ogromne znaczenie w osiąganiu prędkości i ekonomii wysiłku zarówno w pływaniu, bieganiu oraz jeździe na rowerze. Niewłaściwa technika poruszania się może bardzo ograniczać potencjał zawodnika. Chociaż w przypadku roweru jest łatwiej o to zadbać. Wystarczy ustawić pozycje ciała na sprzęcie, na którym jeździmy, które zapewni odpowiedni zakres ruchów, komfort i aerodynamikę. Profesjonalny bike fitting powinien to zapewnić. Właściwa biomechanika będzie też skutecznie zapobiegać przed urazami czy kontuzjami.

NIEWŁAŚCIWA INTENSYWNOŚĆ
Aby osiągnąć założony efekt należy trenować z określoną intensywnością. Pod warunkiem, że ta intensywność jest właściwie wyznaczona. Można to zrobić na wiele sposobów. Niezależnie czy będzie to na podstawie testu laboratoryjnego, własnej próby FTP, tempa startowego, progi muszą pokrywać się z subiektywnymi odczuciami wysiłku. Jeśli wysiłek na danej strefie jest zbyt łatwy albo zbyt wymagający do utrzymania to warto zweryfikować poprawność wyznaczonych stref.

– Tomasz Spaleniak