Właściwy trening do triathlonu

796 506 Endure

Triathlon to stosunkowo młody sport. Widać to na przykładzie naszego kraju, gdzie nastąpił gwałtowny rozwój w ostatnim czasie. Jeszcze 5 lat temu, w Polsce, organizowano dwie „połówki”, w których startowało „zaledwie” kilkaset osób. Dyscyplina wciąż się rozwija i dotyczy to również metodyki treningowej.

Według legendy pierwszych zawodów Ironman, dyscyplina powstała przez połączenie rywalizacji pływania, jazdy na rowerze i biegania. Podobnie było z treningiem. Nikt nie opracował metodyki treningu do triathlonu, zawodnicy po prostu trenowali każdą z dyscyplin na wzór pływaków, kolarzy i biegaczy. Niestety nadal często się zdarza, że takie podejście pokutuje wśród triathlonistów. Czy warto pracować nad długością kroku w pływaniu poprzez niezliczoną ilość różnorodnych ćwiczeń? Nawet jeśli uda się uzyskać wzorcową technikę pływając 3-4 razy w tygodniu po godzinie, to może się to nie przydać w triathlonie. Na zawodach, kiedy często jest fala na wodzie, długie wyleżenie niewiele pomoże. Nie wspominając o masie zawodników wokoło nie ułatwiających pływania. Trenowanie indywidualnej jazdy na czas na podobieństwo zawodowego kolarza, w triathlonie też nie jest zbyt odpowiednią strategią. W kolarstwie rzadko kiedy czasówki są dłuższe niż 40, 50 km. A w triathlonie jest 90, 180 km do pokonania, po czym jeszcze bieganie. Dlatego należy pojechać ekonomicznie, ale to nie to samo co wolniej. Natomiast biegacze trenują by przebiec określony dystans w najkrótszym czasie. Triathloniści też muszą pokonać 10 km, półmaraton, maraton, ale po 1h30’, 3h, 6h wysiłku poprzednich konkurencji. Nawet w rywalizacji na dystansie sprinterskim w triathlonie wysiłek trwa godzinę dla najlepszych. Nazwa jest bardzo myląca, bo to zawody wytrzymałościowe, nic nie mające wspólnego ze sprintem.

By trening do triathlonu był skuteczny, nie może być kopiowany z innych dyscyplin. Podstawą jest dostosowanie się do specyfiki zawodów triathlonowych. Właściwe metody treningowe muszą prowadzić przede wszystkim do osiągnięcia wytrzymałości i ekonomii. Dotyczy to każdego triathlonisty, niezależnie od dystansu, na którym startuje. Chociaż sam trening nie zagwarantuje sukcesu, bo ogromne znaczenie mają kwestie odżywiania, nawadniania, sprzętu, warunków i taktyki na trasie. Ale to sprawia, że triathlon jest tak interesujący.