Podsumowanie sezonu 2018 – cz.1

1024 683 Endure

Rozpoczęcie nowego roku jest zawsze okazją do spojrzenia wstecz. Tym bardziej w sporcie, kiedy można ocenić jaka praca została wykonana i jakie dała efekty. Dlatego przedstawiam podsumowanie sezonu 2019 w wykonaniu moich podopiecznych. Z jednej strony oceniamy przebieg i efekty naszej współpracy, z drugiej strony można zobaczyć jak trenują inni, z jakimi przeciwnościami się zmagają i jak sobie z nimi radzą.
Zachęcam do poczytania, bo można się przekonać na prawdziwych przykładach, że warto być wytrwałym i systematycznym. Większość naszej grupy to zawodnicy startujący amatorsko, ale ambitnie, w kategoriach wiekowych (tzw. age group, w skrócie AG). Nie wszyscy trenują i startują dla wyniku, rywalizacji z innymi. Dla niektórych bardziej liczą się zmagania z własnymi, osobistymi wyzwaniami, odczuwanie radości ze sportu czy utrzymywanie zdrowia. O tych osobach napisze w drugiej części podsumowania.

Ania (K30)
Dla Ani sezon 2018 był pierwszym w barwach Endure Team a równocześnie miał bardzo burzliwy przebieg. Trudno było o systematyczność w treningu z powodu paru  różnych czynników. Mimo to, osiągnięcia są bardzo satysfakcjonujące. Na osiem startów w triathlonach i duathlonach Ania za każdym razem stawała na podium, i to często w klasyfikacji generalnej. Wyróżnić należy:

  • złoty medal Mistrzostw Polski w duathlonie AG na dystansie standard,
  • brązowy medal w Klubowych Mistrzostwach Polski na dyst. 1/2IM, jednocześnie był to debiut na dystansie z czasem netto 4h57’ i 10. miejsce w kategorii wiekowej,
  • 2. miejsce open (1. w kat. wiekowej) w ChampionMan Duathlon Czempiń.

Ania niemal za każdym razem w sezonie 2018 stawała na podium i to zazwyczaj w klasyfikacji open

Marta (K35)
Marta wcześniej nie trenowała żadnego sportu wytrzymałościowego. 2017 rok był pierwszym w sportach multisportowych. Mimo to, już w swoim debiutanckim sezonie zdobyła medal Mistrzostw Polski w duathlonie oraz stawała na podium w triathlonach. A kolejny przyniósł jeszcze większe sukcesy. Marta wygrała swój pierwszy triathlon na dystansie 1/8IM! Ogólnie na dwa starty w duathlonach oraz pięć w triathlonach pięć razy było miejsce w top3 oraz brązowy medal Mistrzostw Polski w duathlonie na dystansie sprinterskim. Blisko było do medalu na MP w triathlonie na dyst. sprinterskim (4. miejsce w AG). Marta również zaliczyła swoje pierwsze starty na dystansie 1/4IM.

Marta, Marcin i Coach na MP w duathlonie w Rumi

Roman (M35)
To był nasz pierwszy wspólny sezon. W okresie zimowym trening ograniczał problem ze ścięgnem Achillesa, jednak wiosna to bardzo solidny trening. Systematyczna praca przyniosła bardzo dobre, wyraźne efekty. Wzrosła zwłaszcza moc na rowerze. Na dodatek zmiany żywieniowe wspomogły trening i odporność organizmu.
Roman na większości startów rywalizuje o zwycięstwo w swojej kategorii wiekowej. W 2018 roku stawał pięć razy na podium na osiem startów w triathlonach. Wygrał zawody w Ośnie oraz pomógł w zdobyciu brązowego medalu Klubowych Mistrzostw Polski na dyst. 1/2IM. Niestety miał pecha na swoim głównym starcie w Polsce. Na zawodach IM70.3 Gdynia, nie był w stanie wykorzystać swojej wysokiej formy z powodu problemu technicznego roweru. Roman był również jednym z reprezentantów naszego kraju na Mistrzostwach Świata na dyst. 1/2IM, które ukończył z czasem 4h35’57” i zajął 111. miejsce na 385 zawodników swojej kat. wiekowej.

Krzysiek (M35)
Trening u Krzyśka to przykład wzorcowej, systematycznej i solidnej pracy treningowej przez cały rok. Do tego podejście z pokorą i zadbaniem o szczegóły przyniosły zasłużone postępy. Najlepiej obrazuje to poprawa wyniku rok do roku na zawodach IM70.3 Gdynia o 16’ (4h36’28”). Kolejny sezon zapowiada się jeszcze lepiej, bo przez jesień Krzysiek znacząco poprawił bieganie, a w trakcie zimy cały czas wzrasta poziom jego możliwości na rowerze.

Łukasz  (M25)
Nasz drugi z reprezentantów na Mistrzostwach Świata na dyst.1/2IM. Okres zimowy to czas bardzo dobrej pracy w treningu na wysokich obciążeniach. Sezon zapowiadał się bardzo optymistycznie. Zwłaszcza, że Łukasz mocno poprawił swoje wyniki na 10km biegu (36’04”) oraz w półmaratonie (1h20’17”). Niestety na wiosnę z powodu obowiązków zawodowych nastąpiło duże załamanie formy i przerwa w treningu. W okresie startowym trzeba była odtwarzać formę prawie od początku. Dlatego wyniki na zawodach IM70.3 Gdynia (4h33’49”) oraz na Mistrzostwach Świata (4h39’23”) zdecydowanie nie były na miarę potencjału Łukasza. Jednak rok zakończył się pozytywnym akcentem – ustanowieniem nowego rekordu życiowego na dyts.1/2IM w Bahrainie (4h21’30”).

Krzysiek ma za sobą zasłużenie udany sezon, ale kolejny zapowiada się jeszcze lepiej

IMG_0180

Mistrzostwa Świata na dyst. 1/2IM w RPA była dla Romana oraz Łukasza wyjątkowym przeżyciem

Marcin (M35)
Marcin to dobry pływak i potrafi przyzwoicie pojechać na rowerze (chociaż potencjału jest jeszcze sporo do wykorzystania). Niestety w przełożeniu tych możliwości na formę utrudniały częste podróże, bo Marcin na co dzień pracuje za granicą. Jak się okazuje, warto robić tyle, ile jest się w stanie zamiast żałować, że nie można więcej. Marcin nie odpuszczał. W ostatnim starcie triathlonowym sezonu wywalczył nagrodę za trzecie miejsce w kat. wiekowej na zawodach Triathlon Przechlewo (o czym marzył w poprzednich sezonach). A pod koniec września zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski AG w duathlonie na dyst. standard.

Filip (M25)
Można powiedzieć, że dla Filipa to był pierwszy prawdziwy sezon przygotowawczy i startowy w życiu. Wcześniej ukończył zaledwie jeden triathlon na dyst. olimpijskim.  Pewnie sam Filip nie przewidywał, że będzie z takim zaangażowaniem trenował. Postępy były w tym pierwszym roku bardzo duże i szybkie w każdej dyscyplinie. Poprawa o ponad 13’ wyniku na zawodach IM5150 Warsaw, progres w bieganiu do wyniku 38’48”/10km, udany debiut na dyst. 1/2IM (na zwykłym rowerze szosowym) z wynikiem 4h52’30” oraz pierwsze podia na zawodach triathlonowych to efekty dobrej, systematycznej pracy Filipa.

Łukasz (M30)
W okresie zimy zmiana stylu pływania dała bardzo dobre efekty. W bieganiu również były postępy – nowe rekordy życiowe na 10km i na półmaratonie (poprawa o 3’30” do 1h21’31”). A jazda na rowerze to domena Łukasza, więc sezon zapowiadał się bardzo dobrze. Jednak kontuzja stopy wykluczyła bieganie od maja. Trenując tylko pływanie i jazdę na rowerze Łukasz nadal rywalizował na triathlonach. I to bez jakiegokolwiek odpuszczania. Zdobył 2. miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu Kujavia Triathlon 2018. Łukasza z pewnością stać na wybitne wyniki, jednak w tym roku zabrakło zdrowia.

Maciej Kubiak (PRO)
To nasz zawodnik kategorii PRO, który jednak na co dzień musi godzić pełnoetatową pracę zawodową i obowiązki głowy rodziny ze sportem. W sezonie 2018 skupił się na duathlonach. W rywalizacji z polską elitą zawodników na Mistrzostwach Polski w duathlonie wywalczył brąz na dystansie standard oraz 5. miejsce na sprincie. Maciek reprezentował również nasz kraj na Mistrzostwach Świata w duathlonie, które odbyły się w Dani. Jednak to nie był udany start z powodu mocnej infekcji organizmu.

Marcin (M30), Marek (M40), Maciej (M40)
Trening u Marcina i Marka był mocno ograniczony przez codzienne obowiązki i zajęcia. Udawało się uzyskiwać zaledwie parę (4-5h) godzin w tygodniu. Zdarzało się nawet mniej. Mimo to, robili co mogli na trasach zawodów triathlonowych. Celowali w klasyfikację generalną cyklu Triathlon Energy i się udało. W swoich kategoriach wiekowych Marcin zdobył nagrodę za drugie miejsce, a Marek za pierwsze. Dla Macieja w minionym sezonie głównym celem również było miejsce na podium w klasyfikacji generalnej – na dyts.1/4IM w cyklu Garmin Iron Triathlon. Dzięki stopniowym, systematycznym postępom, zwłaszcza na rowerze, udało się osiągnąć cel i zdobyć trzecie miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Brąz dla Maćka na duathlonie na dyst. standard i niewiele zabrakło do brązu na sprincie

Marek (z lewej) z uśmiechem i zadowoleniem z siebie, bardzo rzadki widok

Maciej największe postępy osiągnął w mionionym roku na rowerze, m. in. dzięki temu zdobył 3. msc. w klas. generalnej cyklu Garmin Iron Triathlon

Tomasz Spaleniak (PRO)
Osobiście oprócz roli trenera nadal jestem czynnym zawodnikiem. Startuje w kategorii PRO, jednak trenuje tyle na ile obowiązki pozwalają. Miniony sezon uważam za udany. Osiągnąłem kolejny progres na dystansie 1/2IM, na którym się specjalizuje, do wyniku 4h01’28” (gdzie pływanie było dłuższe o 150-200m). Cieszy progres w pływaniu, strata do liderów jest już znacznie mniejsza, oraz na rowerze. Do ważnych momentów sezonu mogę zaliczyć: 5. miejsce na Mistrzostwach Polski w triathlonie na dyst. 1/2IM, zwycięstwo w zawodach ChampionMan Duathlon Czempiń na dystansie długim, drugie miejsce w zawodach Triathlon Sieraków na dyst. 1/2IM. Jednak równie ważne są postępy i cele moich podopiecznych. Pod tym względem również jestem bardzo zadowolony. Nie chodzi jedynie o wyniki sportowe, rywalizacje, ale osiąganie własnych, codziennych zwycięstw i pokonywanie przeciwności. Niestety były osoby, które miały minionego roku wyjątkowego pecha i zabrakło ich w podsumowaniu. Chociaż z pewnością zasłużyli. Im i wszystkim pozostałym podopiecznym życzę dalszego rozwoju i osiągania własnych celów w kolejnym roku.

IMG_0885-e1516879941389

Pod względem osiągnięć podopiecznych  i moich jako zawodnika uważam miniony rok za bardzo udany

Tomasz Spaleniak