Sposoby na lepsze trenowanie

1024 768 Endure

Do postępów i wysokiej formy nie prowadzi jedynie sam trening. Wpływ na wydolność organizmu będzie miało wiele kwestii nie związanych bezpośrednio z wysiłkiem fizycznym. Chcąc trenować łatwiej, efektywnie, z większą satysfakcją trzeba zweryfikować czy w jakiś sposób sobie tego nie utrudniamy. W tym wpisie opisuje na co zwrócić uwagę.

CZYNNIKI TRENINGOWE
Wyniki sportowe zależą w głównej mierze od metodyki treningowej. W dużym skrócie najważniejsze elementy skutecznego programu treningowego to:

 • obciążenia dostosowane do indywidualnych możliwości,
 • adaptacja organizmu,
 • progresja obciążeń,
 • rodzaj i czas stosowanych bodźców,
 • konsekwencja i systematyczność w realizacji długoterminowych planów.

Dbałość o metodykę treningową to zadanie trenera. Osoby, które trenują bez opieki, warto by przeanalizowały bilans nakładu i zysku z treningu, podatność na kontuzje i ogólną przyjemność z trenowania. Często u zawodników trenujących amatorsko bardzo duży nacisk położony jest na wytrzymałość. Brakuje bodźców poprawiających motorykę, biomechanikę, zdolność rozwijania wyższych prędkości. A to może skutkować stagnacją wyników i dość mało atrakcyjnym treningiem. Jeśli czegoś brakuje, warto poszukać przyczyny.

CZYNNIKI OKOŁOTRENINGOWE
Plan treningowy to nie wszystko. Na efekty pracy zawodnika ma wpływ wiele kwestii nie związanych z treningiem bezpośrednio. Trzeba o tym często przypominać ambitnym osobom. Generalnie obciążenia treningowe powinny być dostosowane na miarę możliwości zawodnika. Jego fizjologii, dostępnego czasu na trening, dynamiki regeneracji, motywacji itd. Im większe możliwości, tym większy może być trening a to powinno prowadzić do wyższego poziomu sportowego zawodnika. Dlatego chcąc mieć lepsze wyniki lub więcej przyjemności, satysfakcji z uprawiania sportu najpierw trzeba zadbać o jak najlepsze warunki i możliwości do trenowania. Poniżej wypisane są sposoby, dzięki którym można do tego dążyć.

 • Odpoczynek – wraz z odżywianiem i treningiem to najważniejsze elementy mające wpływ na efekt treningu. Organizm pracuje cyklicznie, każdy ma swój rytm dobowy. Praca (umysłowa oraz fizyczna) powinna być kompensowana odpoczynkiem. Sen jest potężnym sposobem na poprawę regeneracji. Ilość będzie zależała od wieku i obciążeń treningowych. Trenująca osoba powinna celować w minimum 7-8h nieprzerwanego snu w nocy. Warto stosować oprócz tego niedoceniane drzemki w ciągu dnia. 15′-20′ w półśnie doskonale odświeża umysł i ciało. Trzeba też pamiętać, by dbać o jakość odpoczynku. By był on rzeczywistą regeneracją dla ciała i umysłu. Niekoniecznie musi być to biernie, ale zdecydowanie polecam by było to bez technologii, negatywnych bodźców, stresu.
 • Odżywianie – podstawa do jakiegokolwiek funkcjonowania. Dzięki pożywieniu organizm posiada energie, odbudowuje się i chroni swoje komórki. Zwracać uwagę należy na jakość, bilansowanie i ilości składników odżywczych. Odżywianie może pomagać albo utrudniać trenowanie. Bardzo ważnym elementem jest regularność posiłków, co ma zapobiegać okresom deficytu energetycznego. Spadki cukru we krwi, katabolizm to procesy, które bardzo silnie i negatywnie oddziaływają na organizm.
 • Balans pomiędzy sportem a pozostałymi sferami życia. Aby czerpać satysfakcje i osiągać jakość w treningu ważne jest, aby nie było to zbyt dużym kosztem innych spraw, jak praca zawodowa, życie rodzinne. Oczywiście czasami muszą być pewne kompromisy, ale nie mogą przekraczać pewnej granicy, za którą będą pojawiały się problemy, a z nimi stres i napięcia.
 • Organizacja dla triathlonisty to bardzo cenna cecha. Nikt obecnie nie narzeka raczej na nadmiar czasu. Warto się zastanowić czy gdzieś się go nie marnuje. Poprawa logistyki bardzo w tym pomoże. Polecam planować swój dzień z wyprzedzeniem i ustalać trenowanie z rana.
 • Obciążenie psychiczne ma bardzo duże znaczenie dla fizjologii organizmu. Wysiłek fizyczny jest świetnym katalizatorem stresu. Ale jeśli to obciążenie jest zbyt duże to będzie się kumulowało i negatywnie skutkowało na kondycję fizyczną. Zwłaszcza długotrwały stres jest groźny. Trzeba dbać w równej mierze o stan swojego ciała jak i umysłu.
 • Badania krwi są skuteczną metodą na kontrolę stanu organizmu. Warto cyklicznie je wykonywać. Wyniki mogą wskazać np. na braki jakiś minerałów, a to będzie sygnał do zweryfikowania diety, stylu życia i ewentualnie włączenia suplementacji.
 • Odnowa biologiczna to wsparcie procesów regeneracji. Są obecnie dostępne przeróżne metody. Zabieg u fizjoterapeuty, krioterapia, sauna, kąpiele solankowe oraz mechaniczne urządzenia jak pistolety rozbijające mięśnie itp. Nie zawsze są na to zasoby czasu i funduszy, ale domowe ćwiczenia odprężające w formie łagodnego stretchingu, rolowania to obowiązek dla każdego.

Tomasz Spaleniak